Milý Otto, milí priatelia !

Stojím pred Vami s dojatím a s milou spomienkou na nášho vzácneho priateľa Boldizsára. Ďakujem za tieto chvíle i poctu, ktorej sa mi dostalo. Keď som sa pri jednom podujatí (na ktoré nás pozval náš spoločný známy Ádam Szesztay a nakoniec sa naň nedostavil ?)zoznámil s Boldizsárom, hlboko na mňa zapôsobila jeho srdečnosť a bezprostrednosť. Veľa som vtedy nevedel o Božom služobníkovi Jánovi Esterházym, jeho meno mi bolo povedomé iba z detstva, keď ho občas doma spomenul môj nebohý otec. Predovšetkým vďaka Boldizsárovi a tu prítomného vzácnemu priateľovi Imremu Molnárovi som sa však začal o jeho postavu viac zaujímať.

Je pochopiteľné, že hodnotenie politickej činnosti Jána Esterházyho bude rôzne, závisí na tom, z akého uhla pohľadu sa naň pozeráme. Ale z môjho pohľadu jeho politická činnosť nebola tým podstatným, prečo si naňho aj dnes spomíname ako na Božieho služobníka, ktorý nám pripomína neustálu blízkosť Pána Ježiša aj v tých najťažších chvíľach dejín.

Jeho láska k Ukrižovanému Pánovi, hlboká láska ku Kristovi v Eucharistii a detinská úcta k Božej Matke, ktoré sa naplno prejavili v pomoci tým, ktorí ju najviac potrebovali počas tragických rokov 2. svetovej vojny a najmä v rokoch, keď bol väznený v sovietskych gulagoch i československých komunistických väzeniach je tým, o čom máme povinnosť svedčiť v našich pohnutých časoch.

Láska k Ukrižovanému spájala Jánosa Esterházyho i Boldizsára Paulisza a verím, že ich oboch spojila v nebeskej vlasti. Moje posledné stretnutie s Boldizsárom sa uskutočnilo v nitrianskej nemocnici na Zobore, iba pár dní pred jeho smrťou. Napriek tomu, že si uvedomoval blízkosť odchodu, bol plný pokoja a nádeje. Vravel mi, že ešte musí všeličo stihnúť, najmä vlastnoručne napísať poďakovania lekárom, sestričkám a inému personálu, ktorý sa o neho staral. Ukázal mi kríž, ktorý mal blízko svojej nemocničnej postele a povedal mi: „Iba On mi dáva silu a zmysel tohto všetkého“. János, Boldizsár, vďaka za Vaše svedectvo vernosti Kristovmu krížu.

Dolné Obdokovce, 18.9.2021 Dariusz Żuk-Olszewski

Facebook