Történelmi kalendárium

Kedves olvasóink!
Készítettünk egy havi lebontású eseménynaptárt Esterházy János életéből, amit minden hónap elején nyilvánossá teszünk honlapunkon. Ezzel is szeretnénk közelebb hozni Isten szolgájának életét a honlapunkat és a Zarándokközpontot látogató Esterházy tisztelők számára. 

OKTÓBER

A hónap idézete Esterházy Jánostól: „Ezen a vidéken évszázadokon keresztül testvéri egyetértésben élt a magyar és a szlovák lakosság. Természetes tehát, hogy az ítélő magyarság ma is testvérének tekinti a szlovák népet és elutasít minden olyan kísérletezést, melynek az a célja, hogy éket verjen szlovák és magyar közé.” (Prágai Magyar Hírlap 1935 október 16.)

1924. október 15.

Esterházy János feleségül vette Serényi Lívia grófnőt. Házasságkötésük napján, egy „Ferenc” névre keresztelt harangot adományoztak Nyitraújlak templomának, amely mind a mai napig szól. Házasságukból 2 gyermekük született, János és Alice.

1935 október 16.

Esterházy beszéde a nyitragesztei kultúrház felavatásán a magyar falu kutúramegtartó feladatáról és a magyar-szlovák együttélésről

1938 október 8.

Esterházy beszédet mond a Pozsonyi rádióban: „Az a fontos, hogy a magyar és szlovák ne egymás ellen, hanem egymás mellett, mint testvér haladjon az önállóság fele.”

1939. október 11.

Jan Szembek lengyel külügyi államtitkár e napon írt neplóbejegyzése arról szól, hogy a német és szovjet megszállást követően a magas rangú lengyel katonatisztnek, Kazimierz Sosnkowski tábornoknak Esterházy segített átjutni a határon és Magyarországon át nyugatra menekülni.

1939 október 26.

Jozef Tiso, Szlovákia első köztársasági elnöke fogadta a szlovákiai magyarság küldöttségét melyet Esterházy János gróf pártelnök vezetett.

1942 október 24.

Esterházy Jánost a pozsonyi Katolikus Kaszinó védnökévé választották.

1944 okóbere

Esterházy memorandumban tiltakozik Magyarország német megszállása és nyilas hatalomátvétel ellen, melyet a pozsonyi svájci konzulátuson keresztül juttat el nyugatra.

1947. 10. 18.

Mariska naplóbejegyzése bátyja Gulagból küldött üzenetéről: János valamilyen asszonyon keresztül életjelet küldött magáról! Istennek hála! Az életjelet hozó cédula szövege a következő: „János kéri, adják tudtára anyjának (Etusnak, gyermekeinek –János, Alice és Lulunak), hogy egészséges vagyok. 10-et kaptam. Segítséget kérek. Talán Czesia segíthetne kijutni. Hitemet nem veszítem. Az Úr Isten és minden szentjeink segítenek itt. Imádkozom értetek és mindenkiért. Áldalak és ölellek mindannyiotokat. Bibi”

1952. október 22.

Meghalt Prisender Emil, zsidó származású ügyvéd, a család odaadó segítője Esterházy János ügyében.

1953. október. 10.

Sokadszorra is elutasították Esterházy János kórházi ápolásra vonatkozó kérelmét.

1956. október. 23.

A magyar forradalom híre bejut Esterházy Mírovi börtönébe is és új reményt ad számára a szenvedés elviselésében.

Kedves olvasóink!
Készítettünk egy havi lebontású eseménynaptárt Esterházy János életéből, amit minden hónap elején nyilvánossá teszünk honlapunkon. Ezzel is szeretnénk közelebb hozni Isten szolgájának életét a honlapunkat és a Zarándokközpontot látogató Esterházy tisztelők számára. 

SZEPTEMBER

A hónap idézete: „A magyar iskolaköteles gyermekek majdnem 20 százaléka jár másnyelvü elemi és polgári iskolába. Ezeknél az iskolaköteles magyar gyermekeknél nem valósulhatott meg a cseh nemzet egyik legnagyobb fiának, Komenskynek örökérvényű elve, hogy minden nemzetnek saját anyanyelvén kell elnyernie az elemi oktatást”. (Prágai Magyar Hírlap 1936. február 29., Esterházy János nagyszabású beszéde a prágai parlamentben)

1905. szeptember 2.

Négyéves korában, váratlanul elhunyt édesapja, Esterházy János Mihály. Halálos ágyán fiához intézett utolsó mondata ez volt: „Légy fiam mindig jó magyar!”

1931. szeptember 2.

Esterházy János nagysikerű francia nyelvű beszédet mondott a kisebbségi kongresszuson.

1931. szeptember 27.

Esterházy János pályázatot hirdetett meg a magyar nemzet történetének megírására, melynek pályadíját saját maga fedezte.

1939. szeptember 1.

Lengyolország német megszálásával kitört a második világháború. Esterházy János szózatában a lelkiismeret szavának betartására inti népét.

1939. szeptember 14.

Esterházy János, a Magyar Párt vezetője, a szlovenszkói magyarság egyetlen képviselőjeként került be az önállósodott Szlovákia parlamentjébe.

1941. szeptember 1.

Esterházy János megnyitja Pozsonyi Madach Könyvesházat és a Pozsonyi Magyar Galériát

1941 szeptember 4.

Esterházy János húszezer koronáért vasárolt könyveket a szlovákiai szórvány-magyaroknak.

1944. szeptembere

Mycielskiné Esterházy Mária férjével Franciszek Mycielskivel, s négy gyermekével Lengyelországból Nyiraújlakra menekült

1945. szeptemberétől

1946 februárig tartott Esterházy János vallatása a moszkvai Ljubljanka börtönben. Ez idő alatt 684 órán át kínozták és vallatták.

1947. szeptember. 16.

A Szlovák Nemzeti Bíróság a hazaárulás és a fasizmus kiszolgálásának minden alapot nélkülöző vádjával távollétében kötél általi halálra ítélte Esterházy Jánost.

1948 szeptembere

Édesanyja, Elżbieta Tarnowska, Nyitraújlakról a franciaországi Montrésorba távozott.

1956. szeptembere

A mírovi börtönben elvették a szvetterét, a rózsfüzérjét és a nála lévő családi fényképeket – „egyetlen vigaszát”.

2017. szeptember 16.

Esterházy János földi maradványait halálra ítélésének hetvenedik évfordulóján, az alsódoboki Szent Kereszt Felmagasztalása kápolna sziklasírjában ünnepi gyászmise után helyezte örök nyugalomra Marek Jędraszewski krakkói érsek, Bíró László magyar és František Rábek szlovák püspök.

Kedves olvasóink!
Készítettünk egy havi lebontású eseménynaptárt Esterházy János életéből, amit minden hónap elején nyilvánossá teszünk honlapunkon. Ezzel is szeretnénk közelebb hozni Isten szolgájának életét a honlapunkat és a Zarándokközpontot látogató Esterházy tisztelők számára. 

 

JÚLIUS-AUGUSZTUS

A hónap idézete:

A segítő magyar kéz jelenti ma az igazi magyar kultúrmunkát mindenek előtt! Ezzel a tudattal menjetek most haza Péter-Pál napján az aratás megkezdése előtt és az Úr Isten áldása legyen házatokon, családotokon, minden magyar életen, hogy tudjatok dolgozni és áldozni jó szívvel a magyar kultúráért, a magyar életért” (Magyar Néplap, 1943. VIII. 3.)

JÚLIUS

1945. VII. 29.

Esterházy Jánost és tíz felvidéki magyar társát a Pozsony Újvárosi állomáson bevagonírozták és a Szovjetunióba deportálták.

1946. VII. 19 – VII. 26.

A moszkvai ítélet (10 év kényszermunka) kimondása után Esterházy Jánost a vologdai lágerben tartották fogva ahonnét a sarkkörön túli gulag munkatáboraiba szállították.

1946. VII. 27. – VIII. 15.

A Komi Köztársaság területén fekvő Knyazs-Pogoszt melletti gyűjtőtáborban tartották fogva, majd innét Rakpaszt lágerébe vitték.

1949. VII. 2.

Klement Gottwald elnök közel egy évig tartó halogatás után felfüggesztette Esterházy János halálos ítéletének végrehajtását.

AUGUSZTUS:

Esterházy János 1921 augusztusában, nővérével Lujzával együtt csatlakozott a Sopron elfoglalásának megakadályozására részben a felvidéki diákok által kezdeményezett fegyveres ellenálláshoz.

1941, 1942 és 1943 augusztusában is előadást tartott a Debreceni Nyári Egyetem több száz fős közönségének. 1942 augusztus 6-án tartott előadásán e szavakkal fordult a magyarországi magyar ifjúsághoz: „Arra kérem a magyar ifjúságot, tanulja meg a Magyarországon lakó nemzetiségek nyelvét. Foglalkozzék a nálunk élő nemzetiségek kérdéseivel és nehézségeivel. Csak a nyelven át lehet megismerni nemzetiségeinket, és ez legyen a magyar ifjúság egyik legnagyobb feladata, mert ezzel tud legtöbbet használni a Szent István-i alapokon nyugvó magyar jövőnek.”

1945. VIII. 20.

Társaival e napon érkezett Moszkvába. A hosszan tartó, szenvedéssel teli utazás súlyosan megviselte szervezetüket. Eltetvesedve, sebekkel teli vitték őket a Ljubljanka börtönbe, ahol újabb szenvedéssel és kínzással egybekötött kihallgatás-sorozat várt rájuk.

1945. VIII. 25.

A pozsonyi rádió híradása szerint e napon Esterházy János kisajátított újlaki birtokát és vagyonát (újlaki kastélyát, mezőgazdasági ingatlanát és mezőgazdasági felszerelését) szétosztották az arra érdemes szlovákoknak. A földosztást Kvetko földreformügyi megbízott végezte el ünnepélyes keretek között. Ezt követően Esterházy János gyermekei és felesége átköltöznek Budapestre.

1953 augusztus 23.

Esterházy Jánost Mírovból átszállították az Illavai börtönbe.

Kedves olvasóink !

Készítettünk egy havi lebontású eseménynaptárt Esterházy János életéből, amit minden hónap elején elküldünk. 

 

JÚNIUS:

A hónap idézete Esterházy Jánostól:

A segítő készség, munka, áldozat és szolidaritás megerősíti szíveinket felemeli azokat, akik nálunk többet szenvedtek és közelebb hoz egymáshoz minden jóakaratú embert!” (Magyar Hírlap 1944. VI. 23.)

1935. június. 18

Gróf Esterházy János Kassa és környéke lakosságának szavazatai alapján az 1935-ös júniusi parlamenti választásokon lett a prágai parlament képviselője. Képviselői esküjét e napon tette le a prágai parlamentben.

1936. június. 2.

E napon került sor Érsekújvárott az Egyesült Országos Keresztényszocialista Párt és a Magyar Nemzeti Párt egyesülésére. Az így létrejött Egyesült Magyar Párt ügyvezető elnökévé gróf Esterházy Jánost választották meg a küldöttek.

Gróf Esterházy János 1945-ig, minden év június 4-én szervezte meg a pozsonyi magyarság hagyományos zarándoklatát a Pozsony melletti Máriavölgyben lévő Mária kegyhelyre. A gyalogos zarándoklat a nap végén a pozsonyi Szent István templom előtti áldással ért véget.

1945. június. 22.

Esterházy Lujza e napon találkozott utoljára letertóztatott bátyjával, Jánossal a pozsonyi rendőrség épületében engedélyezett rövid látogatás során.

1945. június. 25.

E napon átadták át Gustáv Husák aláírásával a szlovák hatóságok Esterházy Jánost és Csáky Mihályt a szovjet titkosszolgálat, az NKVD pozsonyi parancsnokságnak.

1945. június. 29.

Az NKVD Esterházy Jánost tíz más pozsonyi magyarral együtt e napon deportálta Moszkvába.

1946. június. 24. Gróf Esterházy Jánost a Moszkvai Ljubljanka börtönében tíz év gulag kényszermunkára ítélték.

1947. június. 29.

Gróf Tarnowska Erzsébet ekkor kapta meg fia, Esterházy János Lengyelországon keresztül érkező levélüzenetét: „10-et kaptam. Hitemet nem veszítem. Az Úr Isten és minden szentjeink itt vannak és segítenek. Imádkozom értetek!”

1953. június. 10. A csehszlovák hatóságok e napon utasították el sokadszorra Esterházy János kórházi ápolásra vonatkozó kérelmét.

Kedves olvasóink !

Készítettünk egy havi lebontású eseménynaptárt Esterházy János életéből, amit minden hónap elején elküldünk. 

 

  Magyar Néplap 1944. április

„Ha rendületlenül kitartunk a mi eszménk mögött annak Kálváriáján, ha áldozatkészséggel, fegyelemmel és önmegtartóztatással vezeklünk az

 Eszme nagyböjtjének idején, ha nem rendült meg hitünk akkor sem, ha  az Eszmei Igazság külső erőszak nyomán látszólag elbukik, akkor végül

 nem  maradhat el eszménk diadala, akkor kis családunk minden tagja  számára  igaz örömet, boldogságot és megváltást hoz majd

a Magyar Húsvét.”

ÁPRILIS:

1950. április 7. Klement Gottwald határozata Esterházy János halálos ítéletét „kegyelemből” életfogytiglani börtönbüntetésre változtatta.

1945. IV. 20. Felkereste Gustáv Husák belügyi biztost, aki letartóztatta. Pozsonyban kínzások közepette hallgatták ki.
1949. április 20. A szovjet hatóságok Ágcsernyőnél adták át a kritikus egészségi állapotban lévő Esterházyt a csehszlovák belügyi szerveknek
.

1939.IV. 25. Esterházy János letette a képviselői esküjét az önálló Szlovák Állam parlamentjében, Pozsonyban.

1950.április 26. Ezzel a dátummal jelölte meg börtön büntetésének kezdetét a csehszlovák kommunista igazságügy, nem számítva be Esterházynak a szovjet gulág fogságban eltöltött éveit.

 MÁJUS:

1935. május 19. Esterházy Jánost az Országos Keresztényszocialista Párt elnökét a prágai nemzetgyűlés tagjává választották.

1942. május. 15. E napon került a szlovák parlament elé a szlovákiai zsidóság Németországba való deportálását lehetővé tevő 68. számú törvényjavaslat. Esterházy János a kereszténység alapvető értékeit vallva, katolikus hitére hivatkozva a jelenlévő parlamenti képviselők közül egyedüliként nem szavazta meg az általa „istentelennek és embertelennek” nevezett törvényt.

1944. május 20. A Lőcsei Kerületi Bíróság Esterházy Jánost a Szlovák Köztársaság gyalázásának vádjával első fokon hat hónapi börtönbüntetésre és 89 996 szlovák korona perköltség befizetésére ítélte. Az ítélet ellen Esterházy János fellebbezést nyújtott be.

1953. május 9. Az előzetes ígéretek ellenére, Esterházy János nevét törlik a fasizmus alóli felszabadulás tiszteltére meghozott amnesztiarendeletből. „Tudatták vele, hogy nem érdemli meg az amnesztiát,….ez a május 9-e valóban az életünk legsötétebb napja volt, s ráadásul nem is tudtam elpanaszolni a történteket senkinek” -írta nővérének, Esterházy Lujzának címzett levelében húga, Mária.

1955. május. 9. A Csehszlovákia felszabadítása 10. évfordulója alkalmából meghirdetett általános amnesztia idején Esterházy Jánost a börtönkapuból küldték vissza a cellába. Az amnesztiarendelet reá vonatkozó részét úgy érvényesítették, hogy életfogytiglani büntetését 25 év börtönre változtatták.

1965. május. 5. Az olmützi krematóriumban elhamvasztott Esterházy János földi maradványait tartalmazó urnát 1959. március 27-én visszavitték a mírovi fegyházba, majd onnét a prágai Pankrác börtönbe szállították. Esterházy János hamvait 1965. V. 5-én, titokban heyezték el a prágai motoli temető peremén e célra megásott tömegsírba.